Nieuws, Verduurzaming, Zonnepanelen
Geen subsidie of btw-korting voor je thuisbatterij in de Miljoenennota 2027
Auteur: Michael Versluis
Het kabinet komt niet met subsidie of btw-korting voor je thuisbatterij. In de Miljoenennota 2027, gepresenteerd op Prinsjesdag, staat geen enkele maatregel voor thuisbatterijen: de btw blijft op 21 procent en er komt geen aanschafsubsidie. Dat gebeurt terwijl de saldering voor zonnepanelen per 1 januari 2027 verdwijnt en de gasprijs deze maand het hoogste niveau in ruim drie jaar bereikte — wie een batterij overweegt, moet dus zelf rekenen in plaats van op de overheid te wachten.
Waarom dit nu speelt
Op 10 juni 2026 nam de Tweede Kamer een motie aan die het kabinet vroeg te onderzoeken of thuisbatterijen, net als zonnepanelen, onder het btw-nultarief zouden kunnen vallen. Het kabinet beloofde daarop uiterlijk met Prinsjesdag te reageren. Op 15 september 2026 kwam het antwoord: van de 55 belasting- en heffingsmaatregelen voor 2027 raakt er niet één de thuisbatterij. De btw blijft op 21 procent en er komt geen landelijke aanschafsubsidie.
Het kabinet noemt twee redenen. Ten eerste wil het technologieneutraal blijven: een thuisbatterij is voor het kabinet één van de vele flexibiliteitsopties naast bijvoorbeeld tijdsafhankelijke nettarieven en het Landelijk Actieprogramma Netcongestie, en geen optie die voorrang verdient. Ten tweede wijst het kabinet op een risico: als veel huishoudens hun batterij tegelijk laten laden of ontladen op basis van dezelfde lage of hoge prijssignalen, kan dat juist een nieuwe piek op het net veroorzaken en netcongestie verergeren in plaats van verminderen. Een derde, minder uitgesproken reden is de prijs: het afschaffen van de btw op thuisbatterijen zou de schatkist alleen al in het eerste jaar ruim 365 miljoen euro kosten, opgeteld over vijf jaar ongeveer 1,5 miljard euro.
Provincies mogen zelf nog wel regelingen optuigen. Flevoland deed dat begin 2026 met een subsidie van 25 procent van de aanschafkosten (exclusief btw), met een minimum van 750 euro en een maximum van 1.250 euro. Het budget voor huiseigenaren is inmiddels op; alleen huurders kunnen er nog gebruik van maken.
Wat betekent dit voor jou
Voor een huishouden met zonnepanelen zonder batterij verandert er op korte termijn niets aan deze beslissing zelf, maar wel aan de context: vanaf 1 januari 2027 verdwijnt de saldering. Stroom die je zelf niet gebruikt, lever je dan terug tegen de terugleververgoeding van je leverancier, en die vergoeding ligt structureel lager dan wat je voor stroom uit het net betaalt. Zonder saldering wordt zelf opslaan en zelf gebruiken dus financieel aantrekkelijker dan voorheen, maar de aanschaf van de batterij die dat mogelijk maakt, blijft duur.
Voor een huishouden dat al een batterij overweegt, betekent het vooral dat de businesscase er zelf moet staan: geen subsidiepot om op te wachten, geen btw-voordeel dat plotseling de prijs met een vijfde verlaagt. Je rekent met de huidige energieprijzen, niet met een toekomstige korting.
Voor mkb-bedrijven, die vaker met netcongestie te maken hebben en soms een zwaardere aansluiting willen, verandert er weinig aan de businesscase van batterijopslag als flexibiliteitsmiddel: die stond al los van consumentensubsidies. Wel is duidelijk dat het kabinet ook op bedrijfsniveau niet ingrijpt met financiële steun, en dat de eigen route, bijvoorbeeld via een dynamisch contract of eigen opwek combineren met opslag, de enige is.
Een rekenvoorbeeld
Een thuisbatterij van 5 kWh kost in 2026 gemiddeld tussen de 4.000 en 5.000 euro exclusief btw, inclusief installatie. Bij 21 procent btw komt daar tussen de 840 en 1.050 euro bovenop, dus je betaalt in totaal ergens tussen de 4.840 en 6.050 euro. Was het voorgestelde btw-nultarief doorgevoerd, dan was dat bedrag in één keer verdwenen: bij een batterij van 5.000 euro exclusief btw dus een besparing van 1.050 euro op de aanschaf.
Marktbrede cijfers laten een terugverdientijd zien van gemiddeld 7 tot 12 jaar voor een vaste thuisbatterij, afhankelijk van je verbruik, de terugleververgoeding van je leverancier en of je een dynamisch contract hebt. Reken je de 1.050 euro extra btw om naar jaren, dan loopt de terugverdientijd al snel een jaar langer dan in het scenario met btw-nultarief. Dat is geen dramatisch verschil, maar het is wel het verschil tussen de overheid die de aanschaf een stuk dichterbij trekt en gewoon de volle prijs betalen.
Daar komt de huidige energiemarkt bij: de TTF-gasprijs, de basis voor veel Nederlandse energietarieven, brak half september door de 80 euro per MWh, het hoogste niveau in ruim drie jaar, met een piek van 82,85 euro per MWh op 13 september. Op 23 september lag het gemiddelde vaste jaarcontract op ongeveer 1,68 euro per kuub gas en 0,30 euro per kWh stroom, inclusief belastingen. Hogere stroomprijzen maken zelf opgewekte en zelf gebruikte stroom relatief waardevoller, wat in het voordeel van een batterij werkt, maar niets afdoet aan de hogere aanschafprijs zonder btw-voordeel.
Checklist: wat kun je nu doen
- Breng je eigen verbruik en teruglevering van het afgelopen jaar in kaart, zodat je weet hoeveel stroom je straks tegen de terugleververgoeding zou verkopen in plaats van salderen
- Vergelijk de terugleververgoedingen van leveranciers: die verschillen aanzienlijk, en dat verschil wordt belangrijker nu saldering wegvalt
- Check of je gemeente of provincie nog een lokale subsidie heeft lopen en vraag er expliciet naar, want budgetten zoals dat van Flevoland raken op
- Vraag een leverancier of adviseur om een rekenvoorbeeld op basis van jouw eigen verbruiksdata, niet op basis van gemiddelden
- Beoordeel of een vast, variabel of dynamisch energiecontract het beste bij je situatie past voordat je in een batterij investeert
- Wacht niet op een subsidie die er volgens de Miljoenennota 2027 niet komt, maar reken met de prijzen van vandaag
Veelgestelde vragen
Komt er dan helemaal geen subsidie meer voor thuisbatterijen? Landelijk niet: de Miljoenennota 2027 bevat geen aanschafsubsidie en geen btw-nultarief. Sommige provincies en gemeenten hebben nog eigen regelingen, maar die zijn vaak snel uitgeput. In Flevoland is het budget voor huiseigenaren al op en kunnen alleen huurders nog een aanvraag doen.
Waarom wil het kabinet geen btw-nultarief, terwijl dat voor zonnepanelen wel geldt? Het kabinet noemt twee argumenten: het wil geen technologie voortrekken boven andere vormen van flexibiliteit, en vreest dat massaal gelijktijdig laden of ontladen van batterijen juist voor nieuwe drukte op het stroomnet zorgt. Daarnaast zou het de schatkist structureel geld kosten: alleen al in 2027 zo'n 365 miljoen euro.
Wordt een thuisbatterij dan nog wel interessant zonder saldering? Dat hangt sterk af van je eigen verbruikspatroon en de terugleververgoeding van je leverancier. Zonder saldering is zelf gebruiken van je eigen zonnestroom financieel aantrekkelijker dan terugleveren tegen een lage vergoeding, maar de terugverdientijd van de batterij zelf blijft met gemiddeld 7 tot 12 jaar een langetermijnbeslissing.
Kan ik beter nu kopen of nog wachten? Op een nieuwe landelijke subsidie hoef je niet te wachten: die staat niet in de Miljoenennota 2027 en het kabinet heeft dat standpunt inmiddels twee keer bevestigd. Of het slim is om nu te kopen, hangt af van je eigen verbruik, je huidige energiecontract en of je saldering nog dit jaar wilt benutten.
Tot slot
Wie overweegt te investeren in een thuisbatterij of zonnepanelen, doet er goed aan zelf de rekensom te maken in plaats van te wachten op steun vanuit Den Haag. Twijfel je of je huidige energiecontract nog aansluit bij je situatie, of wil je weten wat het wegvallen van saldering voor jouw teruglevering betekent? Neem contact op voor een gratis contractcheck via klantenservice@wve.nl of bel 024 - 20 20 959.
Meer lezen: thuisbatterij en hoe Frank energie slim inzet. Ondernemer? Kijk bij zakelijke energie en overweeg een dynamisch energiecontract om schommelingen in de energieprijs te benutten.
Bronnen
- Miljoenennota 2027: geen subsidie of btw-nultarief thuisbatterij – Eerlijk over Thuisbatterijen
- Ook nieuw kabinet wil geen subsidie voor thuisbatterij invoeren – Solar Magazine
- Prinsjesdag: afschaffen btw op thuisbatterij kost overheid 1 tot 2 miljard euro – Echt-Susteren Energie Coöperatie
- Energieprijzen september 2026 – Energievergelijk.nl
- Thuisbatterij prijs 2026: kosten per kWh en terugverdientijd – Solar Energy Center
Verder lezen
Gerelateerde artikelen
Energie-investeringsaftrek 2027 omhoog naar 45,5%: dit levert het op
De energie-investeringsaftrek stijgt in 2027 naar 45,5%. Lees wat dit oplevert voor jouw bedrijf, met rekenvoorbeeld en checklist.
Lees verderNetcongestie loopt uit de hand: 86.000 nieuwbouwwoningen op de wachtlijst
Meer dan 200.000 aanvragen voor stroomaansluitingen sinds juli 2026. Wat betekent de wachtlijst voor jouw nieuwbouw, verbouwing of bedrijf?
Lees verderFout op Prinsjesdag: energiebelasting gas 2027 stijgt toch
Het kabinet corrigeerde de energiebelasting-cijfers na Prinsjesdag: gas duurder, stroom goedkoper in 2027. Wat betekent dit voor jouw rekening?
Lees verderNetbeheerkosten stijgen in 2027 met bijna 20 procent: wat betekent dit voor jou?
Netbeheerkosten stijgen in 2027 met bijna 20%, gemiddeld 141 euro per jaar extra. Wat betekent dit voor jouw energierekening en wat kun je nu al doen?
Lees verderMeer artikelen vind je in de WVE Kennisbank of bij Nieuws, Verduurzaming en Zonnepanelen.