WVE - Wij Vergelijken Energie

Nieuws, Energiemarkt, Besparen

Netbeheerkosten stijgen in 2027 met bijna 20 procent: wat betekent dit voor jou?

Auteur: Michael Versluis

De nettarieven voor stroom en gas stijgen in 2027 gemiddeld met bijna 20 procent, maakten de Autoriteit Consument & Markt (ACM) en branchevereniging Netbeheer Nederland op 14 september 2026 bekend. Voor een gemiddeld huishouden met gas én stroom komt dat neer op zo'n 141 euro extra per jaar, bovenop de eerdere stijgingen door de hoge gasprijs en het wegvallen van de salderingsregeling. Hoeveel jij extra betaalt, hangt sterk af van welke netbeheerder jouw regio bedient.

De stijging staat los van je energieleverancier: het gaat om het deel van je rekening dat je betaalt voor het transport van stroom en gas, niet voor de levering zelf. Dat bedrag zie je apart terug op je jaarnota, naast de leveringskosten die je met je energiecontract afspreekt.

Waarom stijgen de tarieven zo hard

De belangrijkste oorzaak is de omvang van de klus waar de Nederlandse netbeheerders voor staan. Om alle nieuwe woningen, bedrijven, zonnepanelen, warmtepompen en laadpalen op het stroomnet aan te kunnen sluiten, moet er de komende vijftien jaar naar schatting 235 miljard euro in het elektriciteitsnet worden geïnvesteerd. De jaarlijkse investeringen van de gezamenlijke netbeheerders groeiden al van ongeveer 6 miljard euro in 2023 naar een geschatte 12 miljard euro in 2026, met een mogelijke verdere stijging richting 16 miljard euro in 2028.

Bij het gasnet ligt de oorzaak anders: het gasverbruik daalt weliswaar, maar de leidingen moeten onderhouden en deels vervangen blijven worden. Die vaste kosten worden daardoor over steeds minder gebruikers verdeeld, wat de gasnettarieven per aansluiting opdrijft. Daar komt bij dat de ACM vanaf 2027 een nieuwe regulerings- en berekeningsmethode hanteert, waarmee netbeheerders hun gemaakte kosten sneller vergoed krijgen dan voorheen. Dat brengt de toegestane inkomsten van netbeheerders dichter bij het actuele kostenniveau, maar werkt in het eerste jaar extra kostenverhogend door.

Wat betekent dit voor jouw situatie

Voor een gemiddeld huishouden met zowel een gas- als een stroomaansluiting loopt de rekening op met ongeveer 141 euro per jaar: 89 euro voor stroom en 52 euro voor gas. Woon je all-electric, bijvoorbeeld met een warmtepomp en inductiekoken en zonder gasaansluiting, dan betaal je alleen de stijging op je elektriciteitstransport: gemiddeld 89 euro per jaar extra.

Heb je zonnepanelen, dan komt deze kostenstijging op een ongelukkig moment. Per 1 januari 2027 stopt ook de salderingsregeling, waardoor je niet langer je eigen opwek kunt wegstrepen tegen je verbruik en overtollige stroom terugkrijgt via een terugleververgoeding van minimaal 50 procent van het kale leveringstarief. Die twee wijzigingen vallen in hetzelfde jaar samen, wat de impact op je totale energierekening groter maakt dan de nettarieven alleen doen vermoeden.

Ook voor het mkb verandert er wat. Bedrijven die rechtstreeks zijn aangesloten op het hoogspanningsnet van netbeheerder TenneT krijgen eveneens te maken met een tariefstijging van gemiddeld circa 20 procent. Voor energie-intensieve bedrijven kan dat een substantiële kostenpost zijn, zeker in combinatie met netcongestie in delen van het land.

Betaal je niet te veel? Gratis check door een vaste adviseur

Rekenvoorbeeld

Neem een huishouden met een gemiddeld verbruik dat zowel gas als stroom afneemt. Op de huidige nettarieven komt daar in 2027 89 euro bij voor het stroomtransport en 52 euro voor het gastransport, samen 141 euro per jaar, ofwel ruim 11 euro per maand extra. Woont dit huishouden in het verzorgingsgebied van Liander, waar de tarieven met 23 procent stijgen, dan valt het bedrag naar verwachting hoger uit dan bij een netbeheerder als Coteq, waar de tarieven in 2027 gelijk blijven. Deze bedragen zijn nog een prognose: de ACM stelt de definitieve tarieven pas in december 2026 vast.

Verschil per netbeheerder

De verwachte stijging verschilt fors per regio, omdat de investeringsopgave niet overal even groot is:

  • Liander: circa 23 procent stijging
  • Enexis: circa 17 procent stijging
  • Stedin: circa 17 procent stijging
  • Rendo: circa 11 procent stijging
  • Coteq: geen stijging
  • Westland Infra: circa 1 procent daling
  • Gasunie Transport Services (landelijk gasnet): circa 4,5 procent stijging

Welke netbeheerder jouw regio bedient, staat op je huidige energienota of is te vinden via de netbeheerkaart van je postcode. Je kunt niet zelf kiezen bij welke netbeheerder je aangesloten bent: dat is, anders dan je energieleverancier, gekoppeld aan waar je woont.

Wat kun je nu al doen

  • Check op je laatste jaarnota welk deel van je rekening netbeheerkosten zijn en welk deel leveringskosten, zodat je een reëel beeld hebt van beide componenten.
  • Zoek op welke netbeheerder jouw regio bedient, zodat je weet of je aan de hoge (Liander) of lage (Coteq, Westland Infra) kant van de bandbreedte zit.
  • Heb je zonnepanelen, reken dan de combinatie van hogere nettarieven én het wegvallen van saldering door voor 2027, in plaats van de effecten los te bekijken.
  • Overweeg flexibiliteit: netbeheerders werken toe naar tijdsafhankelijke nettarieven, waarbij verbruik verschuiven naar daluren op termijn loont. Een dynamisch energiecontract speelt daar al op in.
  • Heb je zonnepanelen en overweeg je een thuisbatterij, dan wordt die door de gecombineerde stijging van nettarieven en het wegvallen van saldering interessanter, omdat je zo pieken afvlakt en minder afhankelijk wordt van het net op dure momenten.
  • Voor mkb-bedrijven op het TenneT-net: vraag bij je aansluiting na wat de verwachte stijging concreet voor jouw zakelijke energiekosten betekent, zeker als je energie-intensief produceert.

De definitieve tarieven worden pas in december bekend, maar de richting staat vast: netbeheerkosten worden een groter deel van je energierekening. Wil je weten of jouw huidige energiecontract nog scherp geprijsd is nu de kosten eromheen stijgen, dan kun je altijd een gratis contractcheck laten doen via klantenservice@wve.nl of telefonisch via 024 - 20 20 959.

Veelgestelde vragen

Wanneer weet ik precies wat ik in 2027 ga betalen aan netbeheerkosten? De ACM stelt de definitieve tarieven in december 2026 vast. Pas daarna maken netbeheerders de exacte bedragen per aansluiting bekend, die je vanaf januari 2027 op je nota terugziet.

Waarom stijgen de tarieven bij de ene netbeheerder veel harder dan bij de andere? Dat komt door verschillen in de investeringsopgave per regio. Gebieden met veel nieuwbouw, bedrijvigheid of drukte op het net, zoals het verzorgingsgebied van Liander, vragen grotere investeringen dan kleinere regio's zoals dat van Coteq.

Kan ik overstappen naar een andere netbeheerder om de stijging te ontlopen? Nee. Anders dan bij je energieleverancier heb je bij netbeheer geen vrije keuze: welke netbeheerder je stroom en gas transporteert, is vastgelegd aan de hand van waar je woont of gevestigd bent.

Helpt een thuisbatterij of dynamisch contract om deze kostenstijging te beperken? Op de korte termijn verandert een batterij of dynamisch contract niets aan de vaste nettarieven die je betaalt. Op de langere termijn, wanneer tijdsafhankelijke nettarieven hun intrede doen, loont het wel om verbruik te spreiden en pieken af te vlakken, en daar bereid je je met flexibiliteit nu al op voor.

Bronnen

Gratis advies

Betaal je niet te veel? Gratis check door een vaste adviseur

Een vaste adviseur denkt met je mee — gratis en vrijblijvend.

Actief sinds 201840.000+ klanten geholpenOnafhankelijk, geen leverancier

We bellen je maandag t/m vrijdag van 09:00 tot 18:00 uur.

Liever meteen bellen? 024 - 202 09 59

Verder lezen

Gerelateerde artikelen

Meer artikelen vind je in de WVE Kennisbank of bij Nieuws, Energiemarkt en Besparen.